Ob Dnevu varne rabe interneta 2025 smo na Osnovni šoli Žetale izvedli interaktivna predavanja, katerih cilj je bil ozaveščanje učencev vseh starosti o varni uporabi spleta. V ta namen smo pripravili posebne delavnice za učence od 1. do 9. razreda, ki so se osredotočale na aktualne teme, kot so nevarnosti na spletu in vpliv socialnih omrežij na naše zdravje.

Interaktivna predavanja za najmlajše

Za učence od 1. do 4. razreda smo pripravili pogovor o nevarnostih, s katerimi se lahko srečajo na spletu. Na preprost način smo jim predstavili, kako prepoznati morebitne nevarnosti, kot so spletni prevaranti, nepravilna vsebina in spletno nadlegovanje. S pomočjo zgodb, video posnetkov in pogovora smo jih naučili, kako pravilno ravnati v takih situacijah ter poudarili pomembnost zasebnosti in varnosti pri uporabi interneta.

Pomembno je bilo, da so učenci razumeli, da morajo vedno obvestiti odrasle, če naletijo na nekaj, kar jih vznemirja ali je zanje nevarno. S tem smo želeli spodbuditi odgovorno uporabo spleta že pri najmlajših.

Razprava o vplivu socialnih omrežij

Z učenci od 5. do 9. razreda smo se pogovarjali o tem, kako lahko prekomerna uporaba socialnih omrežij vpliva na razvoj naših možganov. Razložili smo, kako dolgotrajno in prekomerno gledanje zaslonov ter uporaba platform, kot so Instagram, Facebook in TikTok, lahko vpliva na koncentracijo, pozornost in duševno zdravje.

Pogovor smo obogatili z raziskavami, ki kažejo, da preveč časa na socialnih omrežjih lahko zmanjša sposobnost kritičnega razmišljanja, kreativnost in pozornost. Učencem smo svetovali, da se zavedajo tega vpliva in poskušajo uravnotežiti čas, ki ga preživijo na spletu, z drugimi aktivnostmi, kot so šport, učenje ali druženje z vrstniki v resničnem svetu.

Več o varnosti na spletu si lahko preberete na spletni strani Safe.si.

Ob Dnevu varne rabe interneta 2025 smo na Osnovni šoli Žetale izvedli izobraževalna predavanja in pogovore, ki so učencem pomagali razumeti, zakaj je pomembno uporabljati internet na varen in odgovoren način. S temi aktivnostmi smo želeli učence osveščati o tveganjih na spletu in jih spodbuditi k premišljenemu in varnemu ravnanju v digitalnem svetu. Upamo, da so pridobili pomembno znanje, ki jim bo v pomoč pri varni in odgovorni uporabi interneta v prihodnosti.

Pija Ferk, ROID