Na OŠ Žetale smo februarski kulturni dan posvetili 200-letnici organiziranega šolstva v Žetalah, ki jo bomo praznovali jeseni.
Dan smo začeli s pogovorom z upokojeno učiteljico Štefko Jazbec, ki je na naši šoli poučevala celih 37 let, o življenju na šoli pa smo veliko izvedeli tudi iz ust nekdanje učiteljice in ravnateljice Marije Krušič.
Nato so učenci, razdeljeni v šest skupin, ustvarjali v različnih delavnicah.
V likovni delavnici je pod vodstvom učiteljice Irene Kajzovar nastajala znamka, ki jo bomo izdali ob pomembnem jubileju.
V glasbeni delavnici so učenci pod vodstvom učiteljice Valentine Vidovič pesnili in skladali besedilo in melodijo naše bodoče šolske himne.
V novinarsko-literarni delavnici, ki jo je vodila učiteljica Saša Peršoh, so učenci pisali intervjuje in izvedli anketo. Brskali so po starejših izdajah šolskih glasil ter iskali prispevke o OŠ Žetale v arhivskih izdajah časopisa Večer, izpod peres mladih literatov pa so nastale pesmi o šoli in šolskem življenju.
V zgodovinski delavnici so učenci pod vodstvom učiteljice Lidije Šešerko proučevali šolske kronike in raziskovali šolske zgradbe, popisali vso gradivo, povezano z žetalsko šolo, ki so ga prinesli učenci in učitelji, ter s pomočjo starih fotografij proučevali modo v preteklih časih.
Pod vodstvom učitelja Mirana Železnika so učenci fotografske delavnice vse dogajanje dokumentirali in nastalo je tudi veliko posnetkov hrama učenosti – od znotraj in od zunaj.
V zadnji, modelarski delavnici, pa so učenci ob pomoči učitelja Damjana Kobaleta in hišnika Jožeta Vogrinca izdelovali šolske tablice, kot so jih nekoč, ko še ni bilo zvezkov, svinčnikov in nalivnih peres, za zapisovanje uporabljali učenci.
Učenci so tako spoznali delček šolskega življenja v preteklih časih, zgodovini šolstva pa bomo posvetili tudi kulturni dan v mesecu maju, ko bomo obiskali Slovenski šolski muzej v Ljubljani.